Akcja „Serce od serca” – poduszki dla kobiet po mastektomii dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

Bolesławieckie Stowarzyszenie Kobiet IN Gremio wspólnie z Pracownią Rękodzieła działającą przy MDK oraz Bolesławieckim Klubem Amazonek w dniu 26 października zorganizowały wspólną akcję szycia poduszek dla kobiet po mastektomii.

Akcję “Serce od serca” zapoczątkowano poza granicami Polski, ale i u nas jesienią zeszłego roku znalazła chętnych naśladowców. Polega ona na szyciu poduszek w kształcie serca, które wspierają rehabilitację pacjentów po mastektomii na każdym etapie – zarówno zaraz po operacji, jak i wtedy, gdy operacja była wcześniej. Wycięcie węzłów chłonnych zaburza krążenie limfy. Poduszka może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.

Stowarzyszenie IN Gremio postanowiło włączyć się w tę akcję i poświęcić kilka sobotnich godzin. Wspólna praca ponad dwudziestu kobiet oraz poświęcony czas zaowocowały stu dziesięcioma poduszkami. Ich specjalny kształt ułatwia dochodzenie do sprawności kobietom po mastektomii, łagodzi ból, zmniejsza napięcie ramienia. Dla Kobiet włączających się w akcję jest to  doskonała okazja do wolontariackich działań w dobrej sprawie, do okazania empatii, do dzielenia się własnymi umiejętnościami i czasem.

O budzeniu empatii dzięki tej akcji świadczy również fakt, że producent  silikonowych kulek, stanowiących specjalne wypełnienie poduszek, podarował je zupełnie za darmo.

„Ponieważ jesteśmy kobietami wierzymy, że wspólne działanie pomaga nie tylko potrzebującym, ale także pomagającym – zorganizowałyśmy tę akcję w naszym mieście.  Mamy nadzieję, że dzięki naszym poduszkom  rekonwalescencja kobiet po mastektomii będzie łatwiejsza. Mamy także nadzieję, że akcja zwróci uwagę naszym koleżankom, jak ważna jest profilaktyka i badanie piersi.” – pisze przedstawicielka In Gremio.

Każda pacjentka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu po zabiegu oszczędzającym pierś lub po mastektomii zostanie obdarowana upominkiem wspomagającym proces rekonwalescencji. Rak to nie wyrok, a kobiety z chorobą nowotworową nie są same.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu jeszcze raz serdecznie dziękuje !