Laboratorium w Bolesławcu gotowe do diagnozowania koronawirusa

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

Aby przeprowadzanie badań w kierunku koronawirusa metodą PCR było możliwe w bolesławieckim szpitalu konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, materiałów zużywalnych oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu w zakresie wykonywania badań diagnostyki molekularnej. Pracownia składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: termocyklery, komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Szpital został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, co znacznie ułatwiło prace, a jednocześnie skróciło czas oczekiwania na badania, które do tej pory wysyłane były do Wrocławia, a czas oczekiwania na wynik wynosił około 3 dni. Wydajność dobowa laboratorium to nawet 300 testów dziennie. Badania te w jednoznaczny sposób potwierdzają, bądź wykluczają zakażenie COVID-19. Obecne zapotrzebowanie szpitala to około 200 badań dziennie.

Inwestycja obejmowała przystosowanie pomieszczeń i dostawę odczynników oraz testów w ilości 5000 szt. Koszt całej inwestycji – 1 400 000 zł – pokryje Unia Europejska za pośrednictwem Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz dotacje z samorządów i środki własne szpitala.

Do wykrywania koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 wykorzystuje się badania genetyczne oraz immunologiczne (serologiczne). Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid . Na liście w województwie dolnośląskim laboratorium znajduje się jeszcze tylko we Wrocławiu oraz Legnicy.

Uruchomienie pracowni PCR znacznie zwiększy wydajność oraz szybkość przekazywanych wyników dzięki czemu możliwe było utworzenie DRIVE THRU – próbka pobierana jest od osób przebywających w samochodzie.