Stawiamy na rozwój nowoczesnej chirurgii laparoskopowej

Perforacja wrzodu żołądka u nastoletniego chłopca i resekcja zajętego przez guz połowy jelita grubego u starszego mężczyzny. To dwa zabiegi wykonane przy użyciu laparoskopu, przez zespół dr n. med. Wojciecha Hapa, Kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. Obaj pacjenci trafili do bolesławieckiego szpitala w bardzo ciężkim stanie.

Młody pacjent uskarżał się na bóle brzucha, podejrzewano zapalenie wyrostka robaczkowego. Choroba wrzodowa, to rzadka przypadłość u dziecka. Pacjent długo nie był zdiagnozowany. Do szpitala przyjęty został z objawami zapalenia otrzewnej. Obecnie, z chirurgicznego punktu widzenia jest zdrowy. Po zabiegu pozostaje leczenie farmakologiczne i właściwa opieka lekarska, aby choroba wrzodowa nie nawróciła. U starszego pacjenta zajęte chorobowo jelito zostało usunięte, zespolone, bez konieczności wyłaniania stomii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego zabiegu laparoskopii, obaj pacjenci uniknęli rozległych zabiegów i blizn. Rekonwalescencja przebiega szybciej, a ryzyko powikłań jest mniejsze.

Dr n. med. Wojciech Hap – Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej:
„Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wykonywać coraz więcej zabiegów laparoskopowych. Czekamy na nowoczesny sprzęt, który najprawdopodobniej dotrze do nas w sierpniu. Da nam to dużo większe możliwości rozwoju bolesławieckiej chirurgii, a przede wszystkim, lepszej terapii dla pacjentów. Naszym celem jest zastępowanie jak największej liczby klasycznych operacji małoinwazyjnymi zabiegami laparoskopowymi. To przyszłość nowoczesnej chirurgii. Laparoskop jest również doskonałym narzędziem do diagnozowania zmian patologicznych, bez konieczności otwierania powłok brzusznych. Świetnie sprawdza się między innymi przy plastyce przepuklin pachwinowych, perforacji, resekcji wyrostka robaczkowego oraz stanach urazowych”.